İçeriğe geç

RİN TİN TİN’İN GERÇEK HİKAYESİ!

Hayvanlar şüphesiz ki insanoğlunun en sadık dostları, can yoldaşları. Bunların içinde en özellerinden biri de köpekler… Masum bakışları, bir çocuk gibi oyun oynamaya can atmaları ve tabii ki en kötü gününüzde minik patileriyle kalbinize dokunmalarının manevi değeri tartışılmaz.

Bir de dünyaca ünlü köpekler var. İşte bugün onlardan birinin ilginç hikayesini sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu dünyalar tatlısı köpek bir Alman Kurdu. Biz onu yalnız kovboy Red Kit’in köpeği olarak tanıyoruz ama o aslında bir film yıldızı, üstelik kendisine Oscar ödülü verilmediği için kıyametler koparılmış bir film yıldızı!

Adı Rin Tin Tin, 26 filmde başrolü oynayan bu köpeğin şimdi bir de biyografisi var. Susan Orlean tarafından yazılan biyografi öyle beğenildi ve dikkat çekti ki  New York Times Book Review’a kapak olma başarısını gösterdi!

RED KİT hayranları Rin Tin Tin ismine hiç de yabancı değildir. Şaşkın görünümlü bir köpek olarak Düldül ve Red Kit arasında bir köprü gibidir aslında. Ne var ki, New York Times Book Review’in kapaktan verdiği bir kitap haberi, gerçek Rin Tin Tin’in Oscar adayı bir film yıldızı olduğunu koydu ortaya. Susan Orlean tarafından yazılan “Rin Tin Tin / The Life and the Legend” (Rin Tin Tin / Hayat ve Efsane) isimli 324 sayfalık kitap, bugüne kadar bir köpek hakkında yazılan ilk biyografi olduğu için ayrı bir önem taşıyor.

Ver elini Hollywood
Rin Tin Tin, Lee Duncan isimli bir hava subayının Hollywood’a ve dünyaya armağanı aslında. Birinci Dünya Savaşı sırasında Avrupa’da bulunan Lee Duncan, Fransa’da karşısına çıkan beş Alman kurt köpeği yavrusundan ikisini yanına alarak 1918’de ABD’ye doğru yola çıkar. Ne var ki, Nannette ismini verdiği yavru yolda ölür ve Duncan’ın elinde sadece Rin Tin Tin kalır. Duncan tarafından eğitilen Rin Tin Tin, 1922 yılında ilk gösterisine çıkacak ve büyük ilgi görecektir. İşin ilginç yanı, gösteriyi izleyenlerden birisi Rin Tin Tin’i kameraya da almıştır. Lee Duncan, bunun üzerine uyanacak ve hemen arkasından başrolünde köpeğin bulunduğu bir senaryo yazarak soluğu Hollywood’da alacaktır.

Lee Duncan ve gerçek Rin Tin Tin

 

En güçlü Oscar adayı
Warner Brothers ilgilenir Duncan’ın senaryosu ve Rin Tin Tin’le. Böylece hem Hollywood hem de dünya en ünlü köpek yıldızıyla tanışır. Birbiri peşi sıra 26 filmde başrol oynar Rin Tin Tin, hatta 1929’da düzenlenen ilk Oscar ödüllerinde ‘en iyi erkek oyuncu’ dalında en güçlü adaylardan birisidir. Ancak Akademi jürisi, bir köpeğe ‘en iyi aktör’ ödülünü vermenin yaratacağı skandaldan çekindiğinden olsa gerek, ödülü Emil Jannings’e verir. Rin Tin Tin, 1932 yılında kendisi kadar ünlü oyuncu Jean Harlow’un kucağında öldüğünde 16 yaşındadır. Cesedi, doğum yeri olan Fransa’ya gönderilir ve büyük bir törenle ‘Köpekler Mezarlığı’na defnedilir. Ölümünden sonra pek çok köpeğe bu isim verilir, Red Kit’in (Lucky Luke) yaratıcısı Belçikalı karikatürist Maurice De Bevere de bunlardan sadece birisidir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir